Névnap
Boldog névnapot kívánunk Pál nevű olvasóinknak!
Holnap Tihamér, Annamária ünnepli névnapját.
Legfrissebb hír
Igényfelmérés - jelzőrendszeres házi segítségnyújtás
2022-02-17
Tisztelt Lakosság!
Mellékelten megtekinthető a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás igényfelmérő lapja.
Napi vicc
Megállítja a rendőr az autóst.
- Meg kell önt büntetnem, mert ez egyirányú utca.
- Rendben van, kifizetem a büntetést, aztán megfordulok.
- Itt nem lehet megfordulni.
- Akkor tolatok majd.
- Tolatni sem szabad.
- Akkor itt hagyom a kocsit.
- Csakhogy itt tilos a parkolás.
- Rendben van, akkor beszéljük meg, mennyit ad a kocsimért...
Véradás!
Szerettel várjuk véradásra 2010. december 7-én a Kaposfői Kultúrházban 12-től, 16 óra 30-ig
A véradás az a segítségnyújtás, amikor önkéntesen, saját vérünkből csekély mennyiséget más személy számára felajánlunk úgy, hogy az alkalmas legyen a beteg gyógyítására.
* Véradó lehet mindenki, aki egészséges betöltötte a 18. életévét, de még nincs 65 éves, és testsúlya meghaladja az 50 kg.
* Nők évente háromszor, férfiak évente ötször adhatnak vért. Két véradás között minimum 56 napnak kell eltelnie
Tudja Ön?
- A gyógyításhoz nélkülözhetetlen vér semmi mással nem pótolható!
- Aki egészséges, az adhat vért!
- Magyarországon évente 500.000 Egység vér szükséges a betegellátás számára!
- Egy véradással 3 betegen segíthet!
- Az Öntől levett 450 ml vérből 3 féle vérkészítmény állítható elő!
- A véradás szűrővizsgálat is egyben!
- Az utolsó véradás napjától számított 365 napon belül
- a nők 3 alkalommal,
- a férfiak 5 alkalommal
- A véradásra minden alkalommal feltétlenül hozza magával
- személyi igazolványát vagy
- útlevelét vagy
- jogosítványát és lakcímkártyáját, valamint TAJ-kártyáját!
Tudnivalók a véradásról
- Véradó lehet mindenki, aki egészséges betöltötte a 18. életévét, de még nincs 65 éves, és testsúlya meghaladja az 50 kg.
- Nők évente háromszor, férfiak évente ötször adhatnak vért. Két véradás között minimum 56 napnak kell eltelnie
- A véradás alkalmával steril vérvételi zsákba, egyszer használatos tű segítségével 4,5 deciliter teljes vért vesznek le (egy egység/1E), és egy keveset a vizsgálathoz mintacsövekbe
- A véradás 30-45 percet vesz igénybe, adatfelvétellel és kivizsgálással együtt.
- Fontos a véradás előtti folyadék fogyasztás mely segít a véradás alkalmával levett plazma pótlásában és, ha megfelelő mennyiségű folyadék van a szervezetben az erek teltebbek, a véna jobban látható, gyorsabb a vérvétel.
- A vér sejteket, (vörös és fehérvérsejt, vérlemezkék) és plazmát tartalmaz, mely a vér folyékony része.
- Ön megadja személyi adatait a nyilvántartáshoz, kitölt egy kérdőívet egészségügyi állapotáról. Az adatfelvételhez a személyi igazolványra és TAJ kártyára feltétlenül szükség van. (Figyelem! Csak az eredeti TAJ-kártya fogadható el, fénymásolat nem!)
- Külföldi állampolgár esetén útlevél és magyar TAJ kártya szükséges (Figyelem! Csak az eredeti TAJ-kártya fogadható el, fénymásolat nem!).
- Elfogyaszt egy-két pohár teát, hogy a leadandó folyadékot előre pótolja szerveztében.
- Laboratóriumi és orvosi kivizsgálás következik.
- Kényelmesen elhelyezkedik a vérvételi ágyon. A steril vérvételi zsákba 5 perc alatt leveszik a vért. Még 5 perc pihenő!